Cash-Flow négyszög: ahány negyed, annyi ember

Miért olyan fontos, hogy megismerd a Cash-Flow negyedekhez tartozó emberek tulajdonságait, gondolkodásmódját vagy éppen motivációját? Ha kideríted, milyen személyiséggel is van dolgod, megtudhatod, hogy mit is akar valójában, mit nyújthat Neked, és hogyan értsél szót vele.

Ha beszélgetsz valakivel, nem feltétlenül azt kell nézned, hogy milyen szavakat használ (persze ez is fontos), hanem inkább azt, hogy a szavak mögött milyen alapvető értékrend uralkodik benne.

Egy alkalmazotti mentalitású ember („A”) biztos állást, jó fizetést, magas szociális juttatásokat és évi rendes szabadságot akar. Egy egyéni vállalkozónak („E”) órabére, jutaléka, tarifája van, és úgy gondolja, hogy senki más nem tudná annyira jól megcsinálni az adott munkát, mint ő. Egy cégtulajdonos („C”) megbízható, korrekt vezetőt keres a cége élére, aki nélküle is megfelelő módon tudja irányítani a rendszerét. Egy befektető („B”) pedig azt nézi, hogy a pénze hol van a legjobb helyen, azaz, hogy hol dolgozik neki a legtöbbet. Mivel szinte minden tevékenységünk emberek között, emberekkel és emberekért történik, óriási hasznát veheted annak, ha bárkivel szót tudsz érteni. Ehhez az kell, hogy megismerd a személyiségét és a belső értékeit, így a lehető leghatékonyabb kommunikációt fogod tudni kialakítani vele. Csak egy gyors példa: a „kockázat” szó lelkesítően hathat egy „B”-re, de óriási riadalmat válthat ki egy „A”-ból, gondold csak át.

Az alapvető különbség, hogy a Cashflow négyszög bal oldalán („A” és „E”) mi dolgozunk a pénzért, a jobb oldalán („C” és „B”) pedig a pénzüket, illetve a rendszerünket dolgoztatjuk magunk helyett. A gazdagság és jólét titka (más emberek pénze és ideje) a Cashflow négyszög jobb felén található, és többnyire a bal feléhez tartozók azok a más emberek, akiknek a pénzét és az idejét a jobb oldalhoz tartozók használják. És Te hova is akarsz tartozni?

Nézzük meg az egyes negyedekhez tartozók alapvető tulajdonságait, motivációjukat.

Egy „A” biztonságot keres mindenben maga körül, ez az ő válasza a félelemre. Ha pénzről, megélhetésről, biztosnak tűnő állásról van szó, sokan egyszerűen gyűlölik a félelemérzetet, amely gazdasági bizonytalansággal jár együtt… ezért vágynak biztonságra. Félelmüket némi bizonyossággal akarják ellensúlyozni, ezért biztonságra és szilárd alapokon nyugvó megállapodásokra törekszenek, ami az alkalmazásukat illeti. Igazat mondanak, amikor azt állítják, hogy olyan nagyon nem érdekli őket a pénz, hiszen számukra a (látszólagos) biztonság gyakran fontosabb a pénznél. A legtöbbünk ezt a mintát hordozza magában, hiszen ezt láttuk a szüleinknél, és senki nem mondta el, hogy lehetne máshogy is!

Egy „E” a maga ura, ha pénzről van szó, nem akarja, hogy másoktól függjön a jövedelme. Nagyon erősen törekszik a tökéletességre , különlegesen jól akarja csinálni, amit csinál. Lelke mélyén úgy gondolja, senki sem tudja jobban csinálni, mint ő, ezért nem is bízik senkiben, hogy az ugyanúgy elvégezné a munkát, mint ő maga… ahogyan szerinte tökéletes. Ezek az emberek sok vonatkozásban igazi művészek, mert megvan a saját, egyéni stílusuk és módszerük a munkavégzésre. Egy „E” máshogy reagál a félelemre, mint egy „A”, egy „E” ugyanis nem törekszik biztonságra, amikor fél, hanem uralni akarja a helyzetet, és egyedül igyekszik megoldani a problémát. Ezt a csoportot sem a pénz érdekli elsősorban. A függetlenség, a szabadság, hogy a maguk módján végezhessék a dolgukat és szakmai elismertségben részesüljenek, sokkal fontosabb számukra a pénznél.

Egy „C” éppen ellentéte az „E”-nek, mivel szereti körülvenni magát mind a négy negyedhez tartozó, értelmes emberekkel. Szemben az „E”-vel, aki nem szereti kiadni a kezéből a munkát, az igazi „C” szívesen dolgoztat másokat, hiszen miért is csinálná ő maga, ha kiadhatja másoknak, akik jobban csinálják. Egy „C” akár egy évre is magára hagyhatja a vállalkozását, és visszatérve azt tapasztalja, hogy az több hasznot termel, és jobban működik, mint korábban. Egy „E”-nek valószínűleg nem lenne hová visszatérnie, ha egy évre magára hagyná a vállalkozását. A különbség abban áll, hogy egy „E”-nek csupán munkája van, míg egy „C” rendelkezik egy rendszerrel, ahol hozzáértő emberekre bízza a rendszer működtetését.

A jövedelmét a „B” negyedből szerző ember elsődleges megkülönböztető jegye az, hogy a pénze által jut pénzhez, és nem kell dolgoznia, hiszen a pénz dolgozik neki. A „B” negyed a gazdagok játéktere – mondja Kiyosaki, bármelyik negyedből is származzék a jövedelmed, ha valaha gazdag akarsz lenni, előbb-utóbb el kell jutnod ide. A „B” negyed arra való, hogy kevesebbet dolgozzunk, több jövedelmünk legyen, és kevesebb adót fizessünk. Akkor hát miért nincsenek többen a befektetők? Az indok nagyon egyszerű, nem más, mint a kockázat, amiért nagyon sokan nem indítanak saját vállalkozást sem. A veszteségtől való félelem négy nagy kategóriába osztja a befektetni vágyókat:

A kockázat ellenzői, akik kizárólag a biztonságra törekszenek, és bankban tartják a pénzüket.Olyan emberek, akik befektetéseiket másra bízzák (befektetési tanácsadóra, alapkezelőre, brókerre).Szerencsejátékosok.Befektetők.

A 2. csoportba tartozók nem akarják megtanulni, hogyan kell befektetni. A 3. csoportba tartozók esetében a befektetéseik eredménye pusztán a szerencsén múlik, a 4. csoportba tartozók esetében viszont az alkalmazott tudáson és az ügyességen. A befektetések esetében a kockázat nagyon könnyen kontrollálható, minimálisra csökkenthető, sőt bizonyos esetekben ki is zárható! De ehhez meg kell tanulnod az információs kor új játékszabályait. Vegyél részt Te is egy Cashflow játékon, ahol megismerheted a befektetések alapelveit, az új játékszabályokat, és azt, hogyan érheted el akár Te is a „B” negyedet. Sok sikert hozzá!

Vélemény, hozzászólás?