Ahogy a napenergia kezdi életünk nagy részét elfoglalni, a tudósok elkezdtek azon dolgozni hogyan lehetne a napfényt elraktározni éjszakai használatra, vagy különösen borús napokra. Nemrégiben egy új anyagot fejlesztettek ki, ami éppen ezt teszi: tárolja a napenergiát, amikor bővelkedünk benne, és hőt áraszt, amikor később szükséges.
Sok napenergia tárolásra való kezdeményezés létezik, ami inkább arra fókuszál, hogy az energiát elektromos árammá alakítsa, és hogy ezt az elektromos áramot későbbre tartogassa. Ez az új megközelítés viszont egy kémiai reakciót használ, ami hőt termel, nem pedig áramot: ily módon az energia megmarad egy „stabil molekuláris konfigurációban” amíg bevetésre készül, magyarázzák a kutatók. A procedúra kulcsa az, hogy a molekula stabil tud maradni kettőből egy konfiguráció során. Napfény által egy hosszú távú „töltött” módba kerül, aztán egy másik inger (legyen az fény, hő, vagy elektromosság) lesz felhasználva arra, hogy visszakerüljön eredeti, „nem töltött” állapotába, és eredményképpen hőt bocsásson ki.
Az ilyen termikus napenergiás tüzelőanyagok már ki voltak fejlesztve ezelőtt, de ez az új módszer egy szilárd halmazállapotú anyagon alapszik (ebben az esetben ez az anyag a polimer), nem pedig egy folyékony halmazállapotún. A kutatók továbbra is fejleszteni próbálják a képletet, el akarják távolítani azt a kissé sárga árnyalatot, amivel a polimer jelenleg, rendelkezik, és a hőmérsékleti szintet is növelni szeretnék 10-20°C-al. Az egyik első gyakorlati felhasználása ennek az anyagnak talán az elektromos autók lesznek, amelyek jelenleg attól szenvednek, hogy hideg időben csökken a vezetési táv, ezért nagyobb szükség van fűtéshez szükséges energiára. Bárhogy is történjen, ez egy nagy előrelépésnek számit a napenergia hatékony felhasználásában!