Alan Rogers antropológus három éve próbál megoldani egy evolúciós rejtvényt. Kutatása kibontja az emberi evolúció több millió évét azáltal, hogy elemezte a hominini néven ismert ősi emberi fajok DNS-szálait.
Mint sok evolúciós genetikus, Rogers összehasonlítja a hominini genomokat, amelyek genetikai mintákat, például mutációkat és megosztott géneket keresnek. Statisztikai módszereket dolgoz ki, amelyek következtetnek az ősi emberi populációk történetére. „Ezek az eredmények arról az időszakról, amikor a keresztezés történt az emberi vonalban, azt mutatják, hogy meddig tart a reproduktív elszigeteltség kialakulása” – mondta Rogers. A szerzők más nyomokat használtak a genomokban annak becslésére, hogy az ősi emberi populációk mikor váltak szét, és tényleges populációjuk méretét is ezekkel becsülték fel. Körülbelül kétmillió évvel ezelőtt volt a szuperarchaikus fajták lebontását. Ez megegyezik az eurázsiai 1,85 millió éves fosszilis bizonyítékokkal. A kutatók azt is javasolták, hogy az emberi Eurázsia-vándorlásnak három hulláma van. Az első kétmillió évvel ezelőtt történt, amikor a szuperarchaikusok Eurázsia felé vándoroltak és nagy népességre terjedtek ki. Aztán 700.000 évvel ezelőtt a neandervölgyi-Denisovan-i ősök Eurázsiába vándoroltak és gyorsan beavatkoztak a szuperarchaikusok leszármazottjaiba.
Végül, a modern emberek 50.000 évvel ezelőtt kiterjedtek Eurázsiába. „Az elmúlt néhány évben ezen a módon dolgoztam a genetikai adatok elemzésén, hogy megtudjam a történetünket” – mondta Rogers. „Nagyon örömteli, hogy másféle módon vizsgáljuk meg az adatokat, és végül felfedezünk olyan dolgokat, amelyeket az emberek még nem tudtak belátni más módszerekkel.” Nathan S. Harris és Alan A. Achenbach az Utah Egyetem Antropológiai Tanszékéből szintén hozzájárultak a tanulmányhoz.