Az agy összetettségének megértése elég bonyolult feladat. Első dolog amit tudunk róla, hogy ez az a szerv, mely emberré tesz minket. Megadja az emberek számára a művészet, a nyelv, az erkölcsi ítéletek és a racionális gondolkodásra való hajlam képességét. Viszont mindez egy rendkívül összetett folyamat eredménye.
Az emberi agy a test egyik legnagyobb szerve, közel 100 milliárd idegsejtből áll, melyek nem csak a gondolatokat és fizikai képességeket koordinálja, hanem a szervezet más rendszereit is irányítja, például az emésztést és a légzést. Testünk nélküle nem sokra menne. Az agy mozgat és irányít bennünk minden lényeges folyamatot. Ahhoz, hogy megértsük az emberi agy működését, talán legegyszerűbb, ha egy számítógéphez hasonlítjuk. Egy számítógép tárolókapacitása véges, ellentétben az aggyal, mivel gyakorlatilag korlátlan mennyiségű információt képes tárolni. Legújabb kutatások szerint kapacitása quadrillionban mérhető. Ez körülbelül az interneten megtalálható összes információ összegének felel meg. Az agy képes másodpercenként 1016 különböző feladatot elvégezni.
A világ legerősebb számítógépének gyorsaságánál az emberi agy 30-szor erősebb és gyorsabb. Agyunk valóban elképesztő dolgokat művel. Viszont mint minden rendszerben, így az agyban is akadnak hibák és torzulhatnak az információk. Ilyenkor lép fel az irracionális gondolkodás és cselekedet. Döntéseink 95%-a a tudatalattinkban dől el. Az emberi agy két féltekére oszlik, a jobb és bal oldalra. A bal agyfélteke felelős az objektivitás, a logikus és rendszerezett gondolkodás, az elemzés képességért, emellett itt található a beszédközpont is. A jobb agyfélteke a kreatív részleg. A szubjektivitás, álmodozás, játékosság, a színek, formák és arcok megjegyzésének tábora. Itt található a humorérzékért felelős agyi rész is. Az agyunk fejleszthető, erősíthető. Olvasással, zenehallgatással, logikai feladatok megoldásával izmosíthatjuk az agyunkat. Az agy kimeríthetetlen forrás és a test kiváló számítógépe.