Mindannyian találkozhattunk már az elektromos áramkör kifejezéssel, de valószínűleg nem mindenki tudja, hogy pontosan mit is jelent. Az alábbiakban néhány fontos információt olvashatunk arról, hogy mik azok az elektronikus áramkörök.
Az elektronikus áramkörök azok az elrendezések, amelyek lehetővé teszik, hogy a fogyasztón (mint például az izzó) keresztül tartósan elektromos áram folyjék. Ha a kapcsolót zárjuk, akkor zárt áramkörről van szó és ilyenkor az izzó világít. Ha a kapcsolót nyitjuk, akkor nyitott áramkörről beszélünk és ilyenkor az izzó nem világít. Az áramköröknek több alkotórésze van, melyek a következők: az áramforrás, az összekötő drótok (vezetékek), a kapcsoló és a fogyasztó. Az áramkörök lerajzolásához olyan jelöléseket használunk, amelyek nemzetközileg elfogadottak. Az áramkörök ezen jelölések felhasználásával készült rajzát kapcsolási rajznak nevezzük. Az elektromos áramot az áramforrás biztosítja (például egy elem). A fogyasztó (például egy izzólámpa) hasznosítja az áramot.
A vezetékek biztosítják az elektromos összeköttetést az áramforrás és a fogyasztó között. A kapcsoló teszi lehetővé azt, hogy az áramkört nyitni és zárni lehessen. A biztosítéknak a védelemben van szerepe, védi az áramkört attól, hogy túlzottan nagy áram folyjék benne. Ez azért hasznos, mert a megengedettnél nagyobb elektromos áram a fogyasztó tönkremeneteléhez vezethet, sőt akár tűz is keletkezhet. Két fajta biztosíték létezik, az automata és az olvadó. Az áramkörrel kapcsolatos méréseket a feszültség és áramerősség mérő műszerekkel végezhetjük el. Minden háztartásban vannak elektronikus áramkörök ezért nem árt, ha tudunk néhány fontos dolgot arról. hogy tulajdonképpen milyen elemekből épülnek fel és hogyan működnek.