Az Egyesült Királyság elhagyta az Európai Uniót!

Az Egyesült Királyság 43 év után kilép az Európai Unióból, miután a britek többsége kilépéssel szavazott bennmaradás helyett az ország uniós népszavazásán, csütörtökön. A címkék szerint a britek 52%-a szavazott kilépéssel, a maradék 48% pedig bennmaradt volna. Ez az eredmény bizonytalan jövőt eredményez Britanniának politikai és gazdasági szempontból is.

A „kilépés” kampány hamar fölénybe került a szavazatok számlálása után, és még tovább nőtt a kilépéssel szavazók száma amint egyre tovább számoltak. Ezzel a kilépéssel az angol font 31 év után most lett a legalacsonyabb. „Már hajnalodik egy független Egyesült Királyságban, június 23 legyen egy történelmi nap, amelyet a függetlenség napjaként ünnepelhetünk”- mondta Nigel Farage az EU-ellenes, vezető. Az Egyesült Királyság tehát most belép egy két éves tárgyalási időszakba az Európai Unióval, ahol a kilépés módjait fogják megtárgyalni, de ez akár több ideig is eltarthat. Az országban most piaci zavarok állhatnak be és a font értéke is nagyban csökkenhet. David Cameron miniszterelnök, aki azt szerette volna, ha az Unióban maradnak elhatározta, hogy később lemond majd a szavazás eredménye miatt.

Egy héttel a népszavazás előtt még a bennmaradásra szavazók voltak többségben, a választópolgárok 10%-a pedig még bizonytalan volt néhány nappal a szavazás ellőttig is. Ahogy viszont közeledett a népszavazás, mindkét szavazat körülbelül egyenlően állt. Mivel Cameron már hónapokkal ezelőtt június 23-át tűzte ki a szavazás napjául, a brit politikusok már rég táborokba szerveződtek és kialakultak a bennmaradásért és a kilépésért kampányoló csapatok. Mielőtt bejelentették a népszavazás időpontját Cameron még tárgyalt az Unióval arról, hogy Nagy-Britannia nagyobb önállóságot kapjon a szervezeten belül, ha a többség a maradásra szavaz. Ez viszont nem történne meg, így az Egyesült Királyság elhagyja az Európai Uniót.

Vélemény, hozzászólás?