Egy új tanulmány most első alkalommal erősíti meg, hogy ha az emberek komunikálnak, akkor az afrikai mézkalauzféle madarak hallják azt és meg is értik. Mozambik északi részén a mézkalauzfélék megértik, amikor egy ember trillázó hangot ad ki, ami azt jelenti, hogy az az ember a méhkaptárt keresi. A madarak, amelyek hallják a trillázó hangot gyakran el is vezetik az embereket a kaptárakhoz, cserébe pedig jutalmat kapnak.
A háziasított állatok és az emberek közötti kommunikáció jól ismert, de a mézkalauzfélék esetében ez egy sokkal különlegesebb és lenyűgözőbb kapcsolatot jelent, és ezt még ezelőtt soha nem tudták tudományosan bebizonyítani. Bár a felfedezés egészen új, a mézkalauzfélék és az afrikai emberek közötti kommunikáció egyáltalán nem az, hiszen már több ezer éve együttműködnek. A madár feladata az, hogy fáról fára repüljön, valamint hogy hívogassák és vezessék az embert addig, amíg az el nem éri a méhkast. Ez a különös partnerség abból ered, hogy a madár és az ember készségei kiegészítik egymást.
A mézkalauzfélék kiválóak abban, hogy megtalálják a méhkasokat, de ha egy madár próbál meg mézet nyerni azt könnyen halálra csípheti egy méh. Az emberek azzal tudnak segíteni, ha egy baltával hadonásznak, hogy aprítsák a méheket, vagy például tűzgyújtással is elérhető ugyanaz az eredmény. Az emberek viszont nem jók abban hogy megtalálják a méhkasokat, ebben segítségükre vannak tehát a méhkalauzfélék, akik ha segítenek, gyakran kapnak mézet jutalmul. Ez tehát a legelső szilárd bizonyíték arra, hogy a vadon élő állatok is képesek kommunikálni az emberekkel, amely egy igazi természeti csoda, így reméljük és bízunk benne hogy a közeljövőben is lesznek hasonlóan lenyűgöző és érdekes felfedezések az állatok és az emberek között levő kapcsolatokról.