Az 1848. március 15-ei forradalom

A március 15-ei ünnepségsorozattal az 1848­-49-es szabadságharcra és forradalomra emlékezünk minden évben. Ezen a napon kezdődött a magyar szabadságharc, és egyfajta jelképe maradt ez az óta is a nemzeti szabadság iránti vágynak. Természetesen nem minden előzmény nélkül került sor erre.

Akkoriban a Magyar Királyság és az Osztrák Császárság alkotta az Osztrák-Magyar Monarchiát, ahol hazánk számos szempontból hátrányokat élt meg. A francia forradalom hatására nálunk is elindult egyfajta mozgalom, amely reformokat követelt. A Kossuth Lajos által megjelentetett Országgyűlési Tudósítások, valamint a Deák Ferenc által megfogalmazott Ellenzéki Nyilatkozat fontos mérföldkőnek számítottakak a március 15-ei események elindulásához. A hazai radikális ifjak Petőfi Sándorral az élükön vonultak a Nemzeti Múzeum elé, ahol felolvasták a 12 pontot, valamint Petőfi elszavalta a Nemzeti Dalt. A több tízezres tömeg a Várba vonult, hogy követeléseiket elfogadtassák a Helytartótanáccsal. Mivel ez akkor úgy tűnt, sikerült, így véres csaták nélküli győzelemnek vélték az eredményeket. Táncsics kiszabadítása után este a kivilágított városban a Bánk bán előadását megszakítva nyomulnak be a Nemzeti Színházba, ahol verseket adtak elő, és elénekelték a Himnuszt, valamint a Szózatot.

Napjainkban országszerte rendezvények várják az érdeklődőket, de a tavaszi napon szórakozási lehetőségek is szép számmal adódnak hazánk idegenforgalmilag frekventált területein. A wellness és a fürdőzés szerelmesei a hosszú hétvége kapcsán rendszerint kedvezményes csomagajánlatokkal is találkozhatnak a magyarországi wellness hotelekben. Egyik legnagyobb nemzeti ünnepünkön azokra emlékezünk, akiknek egykor volt bátorságuk a változtatás útjára lépni még a hatalommal szemben is.

Vélemény, hozzászólás?