A villanyóra szakszerű karbantartása

A villanyóra minden villamoshálózattal rendelkező háztartás szerves része. Ez egy olyan fogyasztásmérő, mely méri a fogyasztók villamos-energia fogyasztásának mennyiségét. A mért eredmény pedig meghatározza, hogy mekkora összeget kell a fogyasztónak kifizetnie egy adott hónap végén.

A villanyóra beszerzését, beszerelését valamint szükség szerinti ellenőrzését csak és kizárólag a szolgáltató által megbízott megfelelő szakképesítéssel rendelkező szakember végezheti el.

A villanyóra felszerelése többféleképpen is megoldható, a lényeg, hogy mindig függőlegesen legyen elhelyezve. Ideiglenes megoldás lehet, a falon kívül történő felszerelése, de sokkal jobb, ha falba bele süllyesztve egy kis szekrényben kap helyet, vagy ha egy felmélyedésbe szerelik be. A villanyóra minden esetben rendkívül precíz mérést végez, a mérést manipulálni vagy az óra mutatóját átállítani szigorúan tilos és büntetendő, a villanyórát hatósági szabályozások védik. Éppen ezért a villanyóra meghibásodása esetén mindenféleképp szakembert kell hívni, és semmilyen körülmények között nem szabad azt saját kezűleg, otthon megbabrálni.

Létezik egy- és háromfázisú villanyóra is. Működési elve szerint a villanyóra lehet indukciós vagy elektronikus mérő. Az elektromos áram fogyasztását kilowattban mérik. A villanyórában az áram fogyasztása során egy alumínium korong forog. Minél több elektromos eszközt működtetünk egyszerre, a korong annál gyorsabban forog. Ennek a korongnak a fordulatszáma arányos az elfogyasztott elektromos energiával.

A villanyóra tartozéka továbbá a biztosíték, amit más néven kismegszakítónak is neveznek. A biztosíték segítségével korlátozható a teljesítmény. A villanyóra mérő a szolgáltató tulajdonát képezi, de védelme és megóvása a fogyasztó kötelezettsége.

Vélemény, hozzászólás?