Amikor a nyugati civilizációról, és az ehhez tartozó dolgokról gondolkodunk, akkor biztosan nem tudjuk kívülről szemlélni azt, és objektív ítéleteket hozni. A nyugati kultúra teljesen más jelenthet nekünk, nyugatiaknak, mint például a keletieknek. Ez természetes dolog, sokszor olyannyira is, hogy a nyugatiak hajlamosak teljesen megfeledkezni róla, és eltekinteni ettől.
A védikus írások a keleti kultúra és vallásrendszer alapjait képezik. A keletiek mindennapi életében megtalálhatók ezek a védikus jegyek, és kihat mind a gondolkodásukra, mind pedig az irodalmukra. Azonban, hogyha a nyugatiak kezdik olvasni és elemezni ezeket a keleti bölcsességeket tartalmazó írásokat, akkor minden bizonnyal teljesen más dolgokat ért meg belőlük, mintha a keleti gondolkodásmódban nőtt volna föl. Természetesen, mindez egyáltalán nem azt jelenti, hogy a nyugati ember nem értheti ezeket a szövegeket és a rendszert, csupán arról, hogy pontosan olyan módon nem tudja átvenni azt a szellemiséget és rendszert, amelyben ezek a szövegek íródtak. Amikor mindezeket figyelembe veszi, akkor már sokkal tudatosabban közelíthet ezekhez az írásokhoz, és sokkal többet érthet is meg belőlük.
A védikus írások elterjedése sajnálatos módon még azt a jelenséget is maga után vonja, hogy egyesek kihasználva azokat, a saját filozófiájuk alátámasztásra használnak bizonyos részleteket, de az össztudást mellőzik. Igazából ez az a dolog, amely a legveszélyesebb, és a legjobban befolyásolni tudja a nyugati olvasókat, mivel azok nem ismerik a védikus össztudást, és ezért könnyedén manipulálhatóvá válhatnak. Fontos, hogy mindenki tudatosan olvassa ezeket a műveket, és ne feledje, hogy a védikus tudásanyag jóval többet tartalmaz, mint amennyit egyes emberek kontextusból kiragadva átadnak belőle.