Sokat hallottunk az elmúlt években az óceánok komoly szennyezéséről és a környezetszennyezés okozta negatív hatásokra az óceán állatvilágára. Azonban a tudósok azt mondják, hogy a világ óceánjai 30 éven belül visszaállíthatók a korábbi dicsőségükre.
A túlzott, ipari mennyiségű halászat, a szennyezés és a part menti élőhelyek megsemmisítése generációk óta lassú halálra ítéli az óceánokat, de a kutatások azt mutatják, hogy 2050-ig lehetőség van a tengeri élet teljes helyreállítására. A tudósok azt is állítják, hogy az élelmezés-ellátás szabályozásával és a tengerpartok védelmével a klímaváltozás is megfordítható. A helyreállítási program azonban milliárd dolláros beruházást igényel az óceánok védelme érdekében, ám a tudósok azt jósolják, hogy a kapcsolódó előnyök tízszer nagyobbak lesznek. A Nature folyóiratban olvasható vélemény szerint az óceánok védelme érdekében foglalkozni kell a növekvő éghajlati válsággal és azzal, hogy megvédjék a partvonalakat a növekvő tengerszint ellen.
A kutatás megállapította, hogy a halászat fenntarthatóbbá válik, és hogy a part menti élőhelyek, például mangrove- és a tengeri füves rétek megsemmisítése komoly gondot okozott a múltban. Azonban azóta számos javulás is észlelhető, amely az aktivistáknak és a tudatos embereknek köszönhető. A sikertörténetek között megtalálhatók például a hosszúszárnyú bálnák példája is, amelyeknek száma 1968-ban néhány százról több mint 40 ezerre növekedett a bálnavadászat betiltását követően. Az ilyen téren való fejlődés azonban továbbra is rendkívül bonyolult. A túlhalászás számos területet megsemmisített, a szennyezés továbbra is az óceánokba folyik és a víz hőmérséklete rekordmagasságban van minden évben. A helyreállító kísérletek azonban növekedést mutatnak és ez jó hír!