A tordai hasadék az egyik leggyönyörűbb erdélyi túrázó hely, amely napjainkban is rengeteg természetkedvelőt és turistát vonz. Ez a mészkő-hasadék a Toroczkói-hegységben, Torda városának közelében található. Ez a természeti jelenség egy nagyméretű, beszakadt barlangrendszerből keletkezett több ezer évvel ezelőtt, mostani alakját az itt csordogáló Hesdák-pataknak köszönheti.
A hasadékot ajánlott Mészkő irányából megközelíteni. Ha szeretnénk valahol leparkolni az autónkkal, akkor jól tesszük, ha a járművet a hasadék bejáratánál lévő menedékháznál hagyjuk. Ez a több függőhíddal is ellátott természeti látványosság könnyűszerrel bejárható a rajta lévő ösvénynek köszönhetően, a hasadék falainak megmászása azonban leginkább alpinistáknak javasolt és a barlangok meglátogatása sem mindig zökkenőmentes. A tordai hasadék számos szemet gyönyörködtető jelenséget is magába foglal, ilyen például az elképesztően magas, körülbelül 200 méteres Falkolosszus, a Sárga-torony, a Csorgó, a Danila-tó, valamint a Kis- és Nagy-Balika barlangok. A hasadék 1983 óta természeti rezervátumnak minősül, amely közel 1000 féle növénynek és számos védett állantnak ad otthont, ide tartozik többek között a fülesbagoly, a szirti sas, valamint számos speciális pillangófajta.
A tordai hasadék keletkezését máig is rejtély övezi, ezzel kapcsolatban számos legenda alakult ki. Az egyik legközismertebb az, mely szerint Szent László épp a kunok ellen harcolt Torda közelében, amikor is egy adott ponton kénytelen volt visszafordulni a hegy felé az életére törő nagyszámú ellenségei elől. Az üldözött magyar seregnek végül úgy sikerült megmenekülnie, hogy a király imájára, mintegy válaszként Isten kettéhasította a hegyet, hogy a pogány kunok ne érhessék őket utol. Az úgynevezett Patkós-kő a legenda szerint még ma is tartalmazza a királyi ló patkójának nyomát.