A testalkattípusokról bővebben

Minden ember más és más és a köztünk lévő külső és belső különbségek miatt vagyunk egyediek és különlegesek. Ha a külső különbségekre gondolunk, akkor talán a testalkat, ami az egyik legszembetűnőbb.

A testalkatok három fő csoportba oszthatók. Az emberi test, felépítését tekintve nagyon változatos és ezt több tényező is befolyásolja. Az első természetesen a genetika, de a sportolás vagy éppen a diéta is nagyban befolyásolja a testalkat alakulását. Azért is fontos tudni, hogy melyik csoportba tartozunk, hogy tudjuk, milyen táplálkozás és mozgásforma a legmegfelelőbb számunkra. A három fő testalkat típus az ektomorf, endomorf vagy mezomorf, illetve ezeknek e keverékei, mint például a mezo-endo, vagy mezzo-ekto testalkat típusok. Az ektomorf testalkatú emberek vékonyak,  végtagjaik hosszúak, ízületeik is vékonyak (boka, csukló), testzsír százalékuk alacsony, szálkás a hasuk és izomzatuk nem kifejezetten erős. Az ektomorf típusú emberek nehezen híznak, nehezen tudnak izmot építeni, gyors az anyagcseréjük, ehetnek amennyit csak akarnak.

Számukra ajánlott a napi 6-7 étkezés, hogy több alkalommal vigyenek be a szervezetbe kalóriát. Az endomorf testalkatú személyek általában testesebbek, mivel lassú anyagcseréjük miatt testük több zsírt raktároz. Erős a csontozatuk, rövidebbek a végtagjaik, vastagabbak és szélesebbek az ízületeik. Fontos, hogy odafigyeljenek a napi kalóriabevitelre és hogy megfelelően osszák fel az ételadagokat, illetve hogy fogyasszanak sok zöldséget és teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszereket. A mezomorfok általában izmos felépítésűek, hasuk kemény, válluk széles és végtagjaik formásak. Könnyen építenek izmot, és égetnek zsírt. Ajánlott a napi 5-6 kisebb étkezés és a kellő mennyiségű kalóriafogyasztás. Mindenki számára hasznos tehát ha tudja, hogy melyik testalkattípusba sorolható.

Vélemény, hozzászólás?