A legtöbb ember tudja, hogy a jó szájhigiénia – fogmosás, fogselyem és rendszeres fogorvosi látogatások – kapcsolódik a jó egészséghez. A Colorado State University mikrobióm kutatói új bizonyítékokat kínálnak a hagyományos bölcsesség alátámasztására, azáltal, hogy alaposan megvizsgálják a szájban élő mikrobák láthatatlan közösségeit.
Az orális mikrobiomát – az emberi száját elfoglaló mikroorganizmusok – beleértve a baktériumokat és gombákat – összegét tömeges forrásból származó, állampolgárságú tudomány vezérelt tanulmány tárgyalta Jessica Metcalf CSU kutatólaboratóriuma és Nicole Garneau kutatócsoportja a Denveri Természet- és Tudományos Múzeum. A Tudományos jelentésekben közzétett tanulmány többek között összefüggést talált azok között az emberek között, akik nem rendszeresen látogatták meg a fogorvosot, és megnőtt a parodontális betegséget okozó kórokozó jelenléte. A kísérletekhez, amelyeket a Garneau közösségtudományi csoport végez a Múzeum ízek laboratóriumában, a múzeum látogatói széles keresztmetszettel arccsatlakozóval lettek ellátva, és egyszerű kérdésekre válaszoltak a demográfia, életmód és egészségügyi szokások kapcsán.
A Metcalf-csoport által elemzett mikrobiális DNS-szekvenálási adatok általánosságban rámutattak, hogy a száj-egészségügyi szokások befolyásolják a szájban lévő baktériumok közösségeit. A tanulmány hangsúlyozta annak szükségességét, hogy a száj egészségére gondoljunk, amely szorosan kapcsolódik az egész test egészségéhez. Egyéb nem feltárt adatok: A fiatalabb résztvevők mikrobiomái, többnyire a 8-9 éves korosztályban, nagyobb diverzitásúak voltak, mint a felnőtteknél. A felnőtt mikrobiomák azonban személyenként szélesebb mértékben különböztek. A kutatók szerint ennek oka az, hogy a felnőttek környezete és étrendje sokkal szélesebb körű, mint a gyermekek. Azt is megfigyelték, hogy az ugyanabban a háztartásban élő embereknek hasonló orális mikrobiomái vannak.