A rusztikus stílus

Valószínűleg mindenki járt már régi házban és látta, hogy milyen stílusú is volt régebb egy lakásbelső. A rusztikus stílus jellemzői minden nemzetiségnél változnak. A szó, durván megmunkált felületet jelent. Legfőbb jellemzői a tömörfából készült bútorok, gerendák, a tégla-, mészkő-, és faburkolatok, a durva festett vakolat.

A természetes alapanyagokból készült tárgyak egyedi külleme minden területen más és más. Ezért is nincsen a rusztikus stílusnak egy világszerte egységes jellemvonásai. Az ami minden nemzetnél megegyezik az a természetes anyagok használata, a természetben megtalálható motívumok használata. A régi tárgyak és a természetes anyagok egy olyan hangulatot képesek teremteni egy otthonban, étteremben vagy bárhol máshol, ami egyedi és időtálló. A magyar lakta területeken a lakásbelsők falai világos színűek, legfőképp fehérek. A mennyezet gyakran fagerendás és megjelennek a boltíves díszítések is.

Mivel a természet közelisége a legfontosabb alapelv, így a precizitást, a tökéletességet sem helyeződik előtérbe. A falak gyakran kőből vagy téglából készülnek és sok esetben kopottak, egyenletlenek. A padlózat és a nyílászárók ugyancsak tömör fából készülnek. A berendezési tárgyak, bútorok, lámpák kézzel festettek vagy natúr színűek. A nappaliban központi szerepet kapó kandalló szintén egy fontos jellemzője a rusztikus stílusú lakásbelsőnek. A kézzel faragott, festett bútorokon gyakran megjelennek különböző népművészeti motívumok. A falvédők, díszpárnák, asztalterítők mind kézzel hímzettek és sokszor valamilyen szólás-mondás olvasható rajtuk. A dísz-, és használati-tárgyak közül a legismertebbek talán a fellógatott paprikafűzér, és kézzel festett dísztányérok. Tegyük különlegessé lakásunkat néhány rusztikus dísztárggyal és ötvözzük a modern stílust a rusztikussal.

Vélemény, hozzászólás?