Vannak olyan épületek, amelyek a történelem sok változtatáson mentek keresztül küllemüket és funkciójukat tekintve egyaránt. A kultúrának mindig is fontos szerepe volt hazánkban és a színház az elsők között szerepel a listán. A magyar Nemzeti Színház története szintén elég bonyolult, hiszen az elmúlt évszázadok során több változáson is keresztül ment.
A régi Nemzeti Színház épületét először gróf Széchenyi István álmodta meg a Duna partjára. Egy gyönyörű épületet tervezett és az intézményt részvénytársaságként szerette volna működtetni. A gróf 1832-es, A magyar játékszínről című röpiratában indítványozta a színház felépítését. A magyar országgyűlés elrendelte egy nemzeti díszes játékszín megvalósítását, melyet Pest városában kijelölt telken a magyar Játékszínben, majd 1837-től 1840-ig Pesti Magyar Színház, majd 1840-től pedig Nemzeti Színház néven működött. Az épület a Rákóczi út és a Múzeum körút sarkán állt, de sajnos 1913-ban lebontották. A Blaha Lujza téren álló Népszínház épületét bérelték ki a társulat számára. Ezt szintén lebontották 1963-ban, a Metro építésére hivatkozva. A színház 1964-ig itt működött, majd 1965. április 23-án az épületet felrobbantották.
Ezután a társulat átköltözött a mai Thália Színház épületébe, amely a Nagymező utcában található. Két év elteltével pedig a volt Magyar Színház épületébe, a Hevesi Sándor térre egy hosszabb időre. A színház a 2000.szeptember elsejéig, a Duna-parti építkezés megkezdéséig viselte a Nemzeti Színház nevet. Az úgynevezett új Nemzeti Színház, a Duna partján, 2002.március 15-én nyílt meg. Mire elkészült, már igazi nemzeti jelkép és szimbólum volt, amely azóta is egy meghatározó jelképe a városnak, országnak. Láthatjuk tehát, hogy a Magyar Nemzeti Színház hány helyszínen és épületben kapott helyett az elmúlt években.