A pompás királylepke csodálatos vándorlása

Sokszor hallhattuk már a mondást, hogy a természet csodákra képes. Ez bizony így is van, hiszen számtalan olyan élőlény létezik a Földünkön, amely valami miatt nagyon különlegesnek, egyedinek számít. Ilyen például a pompás királylepke is, aki a természet egyik leghíresebb és leghihetetlenebb utazását teszi meg. Talán sokan nem is gondolnák, hogy egy rovar képes óriási távolságokat megtenni.

A pompás királylepke egy viszonylag nagy termetű nappali lepke, melynek szárnyfesz távolsága meghaladhatja a 10 centimétert is. Szárnyának narancssárga színe van és az erezet fekete, a szárnyának szélein fekete szalag fut végig, kétsoros, fehér pettyes díszítéssel. A hím és a nőstény hasonlók, a hímek kicsit nagyobbak, valamint hátsó szárnyukon lévő ér egy ponton csomószerűen megnagyobbodott, fekete színű. Szárnyaik a selyemkóró méregtől kellemetlen szagúak, nagyon rossz az ízük és mérgezőek is. Megjelenését még a szárnyak szélén húzódó fekete pontsor teszi még feltűnőbbé. Ez az élénk mintázat a lehetséges ellenségeit arra figyelmezteti, hogy ez a lepke mérgező. A petéből 3-4 nap alatt kelnek ki és a hernyók fejlődése 3-4 hétig tar.

A pompás királylepke, Kanadától egészen Mexikóig vándorol. Ez az egyetlen rovar a Földön, amelyik ilyen hatalmas távolságot képes megtenni. A faj eredeti elterjedési területe Észak-Amerika, valamint Kanada déli és keleti államai. Az északi területeken élő egyedek ősszel, ahogy a levegő lehűl és mielőtt elkezdődne a tél, útra kelnek és Amerika délibb része felé vándorolnak, egészen Mexikóig. Mexikóban a klíma tökéletesen megfelel a lepkék számára és itt kellemesen eltölthetik a telet. A vonuló lepketömeg nagysága mintegy kétszázmillió példányból áll. Amikor a lepkék megérkeznek Mexikóba, akkor helyiek virágokat szórnak szét mindenhová és így emlékeznek a halottakra.

Vélemény, hozzászólás?