A PET palack használatának veszélyei

A műanyag flakonok mára már teljesen elterjedtek. Bármelyik üzletben vásárolhat az ember egy üveg ásványvizet vagy üdítőt, melyet aztán boldogan és gondolkozás nélkül meg is iszik. Pedig tekintet nélkül arra, hogy a műanyag üvegben lévő nedű milyen hatással van a szervezetre, maga a PET palack már önmagában is veszélyeket rejt magában az egészségre nézve.

Mára már tanulmányokkal bizonyítható, hogy a műanyag palackok károsak az egészségre nézve. És bár ezt nem is titkolja senki sem, ez a tény mit sem változtat a gyártás és a fogyasztás mennyiségén. Holott jobb lenne, ha inkább leszoknánk ezekről, ugyanis számos téren okozhat károkat egy PET palack. Elsősorban is nem higiénikus. A legtöbb probléma ugyanis abból adódik, hogy a legtöbben nem csupán egyszer használják fel ezeket a flakonokat. A többség azután, hogy megitta a tartalmát, kiöblíti és újratölti azt. Pedig a felbontás után 24 órával már számos baktérium és gomba indul szaporodásnak ezekben az üvegekben, amelyek nem tüntethetők el egy egyszerű öblítéssel. De sajnos a nagyobb mosással sem, hiszen ezen üvegek szemmel nem látható résein jól meg tudnak ülni. Viszont újratöltés esetén a szervezetünkbe nagy számban bekerülnek.

Ezen felül azonban már első használatkor is számos káros anyag tud kioldódni az üvegből annak a tartalmába. Ilyen például egy bizonyos ösztrogénhoz hasonló anyag, mely önmagában talán nem káros, de a szervezetbe nem ajánlott nagyobb mennyiségben bejuttatni. De ugyanígy kioldódik az üvegből az antimony trioxid, amely egy rákkeltő anyag és a DEHP, amely pedig a májat, vesét, tüdőt és a szaporodási szerveket károsítja. Amennyiben mégis műanyag üveges italt fogyasztanánk, érdemes azt minél előbb meginni, hiszen minél tovább áll a folyadék a PET palackban, annál több káros anyag oldódik ki belőle. A flakon újbóli felhasználása pedig semmiképpen sem ajánlott, hiszen a kioldódás ekkorra már hatványozódik, mellé pedig megjelennek a baktériumok és gombák is.

Vélemény, hozzászólás?