A nemzetközi nőnap történetet

Minden év március 8-án megünnepeljük a nemzetközi nőnapot, ami nem más, mint a nők iránti tisztelet kifejezésének a napja. Napjainkban az ENSZ a nőnapot a világnapok közé sorolja. A világ 1917 óta, míg Magyarországon 1948 óta ünneplik a nemzetközi nőnapot.

1857. március 8-án egy textilipari cég női munkásai New York utcáin tüntettek azért, hogy emberibb munkakörülményeket teremtsenek számukra, valamint, hogy magasabb fizetést kapjanak. 1866. szeptember 3. és 8. között elfogadták az a határozatot, amelynek célja az volt, hogy véget vessen annak az egyoldalúságnak, miszerint a nőknek otthon van a helyük. Majd 1889. július 14-én a Nemzetközi Munkaszövetség közgyűlésén kijelentették a nők jogait a munkavégzéshez, az anyák és gyermekek védelmezését, valamint lehetőséget adtak a nőknek, hogy részt vehessenek a nemzetközi és országos rendezvényeken. Ezt követően 1910. augusztus 28. és szeptember 3. között arról hoztak nyilatkozatot, hogy a nőnapot nemzetközileg ünnepeljék meg.

Legelsőnek 1911. március 19-én ünnepelték meg a nőnapot Ausztriában, Dániában, Németországban, valamint Svájcban. 1917. március 8-án az Oroszországban élő nők a kenyérét és békéért folytattak tüntetést, ezután az újonnan megalakult kormány szavazójogot adott a nőknek. Emiatt a világ legtöbb országában március 8-án ünneplik meg a nők napját. Magyarországon a Rákosi-korszakban kötelezték a nőnap megünneplését is, ezért 1948. március 8-án hazánkban is megünnepelték hivatalosan a nők napját. A rendszerváltás után a nőnap munkásmozgalmi hangulata eltűnt, helyette a férfiak virággal ajándékozták meg a nőket. Érdemes megismerni a nőnap történetét, hiszen ez segít abban, hogy igazán ki lehessen fejezni a nők iránt érzett tiszteletet.

Vélemény, hozzászólás?