Ha az építészeti kincsekre kerül a sor, akkor az operaház gyakran a város legértékesebb drágaköve. A legjobb operaházak nem csak a vezető tenorok, baritonok és szopránok bemutatására épültek, hanem annak demonstrálására is, hogy a város magas szintű kultúrát, hatalmat és gazdagságot ért el.
A rendkívül emlékezetes színházi élmény nyújtása mellett az operaházak izgalmas lehetőséget kínálnak a turisták számára a történelem megismerésére. A hosszú története során többször felújított Moszkvai Bolsoj Színház az 1790-es években épült, és egy kevésbé lenyűgöző tégla- és kőszerkezetként nyitotta meg a kapuit. A jelenlegi épületet Andrei Mihailov építész tervezte és 1824-ben fejezték be. A neoklasszikus színház gazdagon van berendezve keleti szőnyegekkel, selyem-damaszkkal borított falakkal és bársonyozott székekkel. Kisebb, mint sok nagyobb operaház, viszont a zenekar helyét körülvevő négy erkély és galéria intim élményt nyújt. A 2011-es felújítás, egymilliárd dollárba került, de meg is látszik az eredménye, hiszen nagyban javította az operaház akusztikáját. A Magyar Állami Operaházat Ybl Miklós tervezte 1884-ben és ez a magyar építész legfontosabb munkája. A neoreneszánsz építészetet festmények és szobrok díszítik, amelyeket az ország leghíresebb művészei készítettek, és egy bronzból készült hatalmas csillár található az operaház közepén.
A színház bejáratánál Liszt Ferenc és Erkel Ferenc szobrai is megtalálhatók. Nagyszerű akusztikájáról ismert, így a színház világhírű zeneszerzőket is bevonzott, köztük Gustav Mahlert és Otto Klemperert. A Sydney Operaház a világ egyik legrangosabb előadóművészeti központja. A 20. századi építészeti remekműnek tekintett Sydney Operaházat Jørn Utzon építész tervezte és építette meg úgy, hogy egy hatalmas vitorlás hajó képét tükrözze. Noha a név azt sugallja, hogy csak operaházként használják, az épület több előadási helyet foglal magában.