A napi fogamzásgátló tabletták lehetővé teszik a nők számára, hogy kezeljék termékenységüket, ám ez a fogamzásgátló módszer azon alapul, hogy a használója emlékezzen arra, hogy minden nap ugyanabban az időben vegye be tablettáját.
Egy többnemzetiségű felmérésben az orális fogamzásgátlót szedő nőknek akár fele is beszámoltak arról, hogy három hónap alatt legalább egy adagot elfelejtettek. Orális fogamzásgátló tablettákat használó nők körében a terhesség esélye évente körülbelül 9%. A Brigham és a Női Kórház, valamint az MIT kutatói által vezetett csapat új módszert tervez annak érdekében, hogy javítsa a tabletták hatékonyságát és csökkentsék a terhesség kockázatát, és olyan orális fogamzásgátlót kínáljon, amelyet havonta egyszer kell csak bevenni. A csapat egy gyógyszerbejuttatót tervezett, amely hat karból áll, amelyeket rugalmas bevonatú mag köt össze. A karokat bevitték az orális fogamzásgátló gyógyszerbe, a levonorgesztrelbe, és egy kapszulába hajtották, amely lenyelhető.
Miután a gyomorba kerültek, a karok kibontakoznak, és olyan átmérőjűek lettek, amelyek meghaladják az emberi pylorus nyílását, segítve a rendszert abban, hogy a gyomorban maradjon, ahol idővel felszabadíthatja a gyógyszer hatóanyagait. A kutatócsoport kipróbálta az orális fogamzásgátlók koncentrációját az idő múlásával egy sertésmodellben, és megmérte a gyógyszer jelenlétét a véráramban azoknál az állatoknál, akiknek meghosszabbított hatóanyag-leadású tablettákat adtak, szemben az azonnali hatóanyag-leadású tablettával. A tabletta esetében az adag hat óra elteltével csökken. A nyújtott hatóanyag-leadású tabletta esetében a csoport akár 29 napig is megfigyelhette a gyógyszer koncentrációját. A jövőben további teszteket fognak elvégezni az új tabletta hatékonyságával kapcsolatban.