A tartós alvási nehézségek az élet első 12 hónapjában a gyermekkori szorongások és érzelmi rendellenességek fokozódó kockázatához kapcsolódnak – jelzi a gyermekkori betegsége archívumában közzétett kutatás. Megállapításaik alapján a csecsemők nehéz alvását a későbbi gyermekkorban figyelemmel kell kísérni a mentális egészséggel kapcsolatos kérdések miatt, tanácsolják a kutatók.
A csecsemők (0–12 hónapos) körülbelül 19%-nál vannak alvási nehézségek, ideértve a gyakori éjszaka ébredést és/vagy a szülők segítsége nélküli elalvás problémáit. Ezeket a nehézségeket a korai gyermekkori rosszabb mentális egészséggel társították, de nem egyértelmű, hogy fennáll-e ez a kockázat idősebb gyermekkorban, és ha igen, vajon valószínű-e, hogy speciális pszichiátriai tünetek jelentkeznek ennek eredményeként. Ennek további vizsgálata céljából a kutatók egy hosszú távú tanulmány adatain alapultak, amelyek ausztráliai 1507 anyát és gyermekeik egészségi állapotának felmérését mutatták be.
Az anyák 3, 6, 9 és 12 hónapos korú gyermekeik alvásmintáját és a mentális egészségi állapotát írják le érvényesített kérdőívek felhasználásával: DAWBA és SDQ. Kitöltötték a szülők Spence-féle szorongási skáláját is, amikor a gyermek 10 éves volt. A végső elemzés 1460 anya-csecsemő páron alapult. Összességében csaknem csecsemők egynegyedének (25%; 360) az alvási szokása megszokott volt, míg több mint a fele (56%; 817) mérsékelt, ingadozó alvási problémákkal küzdenek, és egyötödük (19,5%; 283) tartós, súlyos alvászavarokkal rendelkeztek. Az elemzés kimutatta, hogy a zavart alvási szokások a gyermekkori szorongás és az érzelmi problémák fokozott kockázatához kapcsolódnak. A jövőben a tanulmány készítői további kutatásokat kívánnak végezni ezügyben.