A folyamat menedzselésének fontos szempontja az üzleti áttervezés természetének és hatásainak megértése. Az IT felkínálta lehetséges alternatívák szisztematikus elemzése és a kapcsolódó hasznok, hatások felmérése fontos sikertényező. Ezt a kezdő lépést követi az újratervezési stratégiák megalkotása és a megvalósítás. A hatékony újratervezés (miközben technológiai és szervezeti képességek, lehetőségek közt egyensúlyoz) alapvetően a szervezeti stratégia vezetése alatt kell álljon.
Ugyanazt a feladatkört az általánoshoz képest nagyságrendileg eltérő létszámmal, differenciált termékkel, nagymértékben eltérő szervezeti struktúrával képesek ellátni az ily módon átalakított szervezetek. Az elérhető haszon jórészt fenntartható stratégiai előnyökből ered.A re-engineering nem egyszerű méretcsökkentés, eltér a szokásos változtatási erőfeszítésektől, melyek abból indulnak ki, ami már megvan, és rögzítik azt, mint status quot. A BPR nem alulról felfelé irányuló folyamatos fejlesztés, hanem a jövőből kiinduló, „tiszta lappal” kezdő változási folyamat, mely a jövő víziójának megfelelően szabja át a szervezetet.
A permanens folyamatjavítással szemben a BPR nem inkrementális, hanem ugrásszerű változást jelent, nem a jelenlegi működésekre összpontosít, hanem újrakezd (tiszta lappal közelít a feladathoz). A folyamatjavítás szűken, funkción belülre koncentrál, míg a BPR széles, kereszt-funkcionális megközelítés. Az első változási formánál lentről fölfelé irányuló megközelítés jellemző, a másodiknál fentről lefelé irányuló. A változás típusa a folyamatjavításnál a munka tervezése, a BPR esetében a szervezeti struktúra, kultúra és a szerepek átalakulása és az IT szerepe kulcsjelentőségű.
A BPR nem egy folyamatos tevékenység, hanem egyszeri, és a hasznok és kockázatok is nagyságrenddekkel nagyobbak a folyamatjavításhoz képest. A BPR forradalmi jellegű, nem evolúciós, hanem átfogó, radikális és egyszeri változást jelent a szervezet életében, ami komoly kockázatot jelent. A BPR drámaian változó versenykörnyezetben alkalmazott, nagyléptékű változás, mely átvágva a funkcionális- és osztályhatárokat, komoly IT és oktatási beruházások, gyakran nagyobb elbocsájtások révén jelentős eredményekkel jár.