Zsarolás, személyazonosság-lopás, nemzetközi adatfelfüggesztés: ezek a kiberbűnöző alvilág részei. Az online névtelenség mögé rejtőzve a tolvajok és a hackerek pénzt lophatnak a bolygó másik oldalán élő áldozatokból.
Tehát mi az a számítógépes bűnözés, és tehetünk-e valamit annak megakadályozására? A számítógépes bűnözés egy olyan bűncselekmény, amely számítógépet, okostelefont vagy más csatlakoztatott eszközt céloz meg vagy használ fel. Ez egy online bűncselekmény. A számítógépes bűnözők sokféle célpontot támadnak meg, különböző módszerekkel, az áldozattól függően. Egyes online bűnözők a magánszemélyek meglopására összpontosítanak, mások vállalkozások és vállalati szervezetek adatbázisaival foglalkoznak. Noha a legtöbbjüket a vagyon motiválja, egyes hackerek politikai aktivistákként is kettős szerepet töltenek be, és támadhatnak kormányzati szerveknek, amelyeket korruptnak tartanak. A számítógépes bűnözés széles körű meghatározása azonban nem különösebben lehetséges, amikor megpróbáljuk megérteni a bűncselekmények széles skáláját, amelyet ez a kifejezés magában foglal. Az olyan kifejezések, mint a „hackelés” – a személyes adatokhoz való hozzáférés biztonsági korlátozásainak megkerülése – szinte korlátlan, sokféle cselekedetre utalnak.
Most a modern számítógépes bűnözés konkrét eszközeire, taktikájára és szándékaira fókuszálunk. A legfontosabbak mindenképpen a rosszindulatú programok. A rosszindulatú programok a rosszindulatú szoftverek különféle formáira vonatkoznak, de nem utalnak egy meghatározott vírusra vagy támadásra. A különleges típusú rosszindulatú szoftverek szinte minden típusú számítógépes bűnözésben részt vehetnek. Ha a támadó kihasználja az operációs rendszer gyengeségét, ha kémkedik a felhasználóról és annak billentyűleütéseiről vagy távolról eltérít egy eszközt, akkor valószínűleg rosszindulatú programokat használ.