A Stanfordi Egyetem kutatói új eszközt fejlesztettek ki az agy közvetlen összekapcsolásához a szilícium alapú technológiákkal. Míg az agy-gép interfész eszközök már léteznek – és ezeket használják is protetikumokhoz, betegségek kezeléséhez és az agy kutatásához – ez a legújabb eszköz több adatot képes feldolgozni.
Az eszköz, a Science Advances március 20-án közzétett tanulmányának tárgya, és rengeteg mikroszálas vezetéket tartalmaz, mindegyik huzal kisebb, mint a legvékonyabb emberi hajszál szélességének fele. Ezeket a vékony vezetékeket óvatosan be lehet helyezni az agyba, és kívülről közvetlenül csatlakoztathatják egy chiphez, amely rögzíti az egyes vezetékeken áthaladó elektromos agyjeleket – például filmet készít az idegi elektromos aktivitásról. Az eszköz jelenlegi verziói száz-száz mikrotáblát tartalmaznak, de a jövőbeni verziók ezreket tartalmazhatnak. „Az elektromos aktivitás az agyi aktivitás egyik legnagyobb felbontású módja” – mondta Nick Melosh, a Stanfordi tanár, valamint a cikk társvezetője. „Ezzel a mikrotáblás tömbbel megláthatjuk, mi történik az egyidegű neuron szintjén.”
A kutatók agy-gép interfészüket patkányok izolált retina sejtjein és az élő egerek agyában tesztelték. Mindkét esetben sikeresen értelmes jeleket kaptak a tömb száz csatornáján. A folyamatban lévő kutatások meghatározzák, mennyi ideig maradhat az eszköz az agyban, és mit jelentenek ezek a jelek. A kutatók a protetikumok alkalmazásával is foglalkoznak, különös tekintettel a beszédkészségre. „Ennek az eszköznek a kialakítása teljesen különbözik a meglévő nagy sűrűségű felvevő készülékektől, és a tömb alakja, mérete és sűrűsége egyszerűen változtatható a gyártás során. Ez azt jelenti, hogy a különböző agyrégiókat egyidejűleg rögzíthetjük különböző mélységekben gyakorlatilag bármilyen 3D-s elrendezésben „- mondta Jun Ding a cikk társszerzője.