Új kutatások szerint a Föld belső magja forró, óriási nyomás alatt van és hófödte, ami segíthet a tudósoknak jobban megérteni az egész bolygót érintő erőket. A hó apró vasrészecskékből áll – sokkal nehezebb, mint a Föld felszínén lévő hópelyhek – ez a hó a külső magból és a belső mag tetején halmozódik fel, és 200 mérföld vastag kupacot alkotva, amely a belső magot takarja.
A kutatást vezető tudósok azt állították, hogy ez hasonló eset ahhoz, mint a vulkánokban a kőzetek kialakulása. „A Föld fémes magja úgy működik, mint egy magma kamra, amelyet a kéregben ismerünk igazán” – mondta Jung-Fu Lin, a Texasi Egyetem Jackson Tudományegyetemének professzora és a tanulmány társszerzője. Youjun Zhang, a Kínai Szecsuán Egyetem egyetemi docense vezette a tanulmányt. A többi társszerző között szerepel a Jackson School végzős hallgatója, Peter Nelson; és Nick Dygert, a tennessee-i egyetemi adjunktus, aki a Jackson iskola posztdoktori ösztöndíja alatt végzett kutatást.
Braginkskii tudós az 1960-as évek elején már állította, hogy a belső és a külső mag között egy iszapos réteg létezik, ám a központi környezet hő- és nyomásviszonyaival kapcsolatos uralkodó ismeretek ezt az elméletet megsemmisítették. Ugyanakkor a Zhang által végzett, a maghoz hasonló anyagokkal végzett kísérletekből származó adatok azt mutatták, hogy lehetséges a kristályosodás és a legalacsonyabb külső mag kb. 15% -a vas alapú kristályokból állhat, amelyek végül leesnek a folyadékos külső magról és a szilárd belső mag tetején helyezkednek el. „Ez egy furcsa dolog, ha belegondolunk, hiszen kristályok vannak a külső mag belsejében, amelyek több száz kilométer távolságra esnek le hó formájában a belső magba.” – mondják a tudósok. A kutatók a felhalmozódott hókupacra fogják a szeizmikus eltérések okait is.