Manapság sok ember tisztában van a görög mitológiával, és a benne levő istenekkel. Vannak azonban olyanok is, akik figyelmét eddig elkerülte a dolog, holott nem árt, hogyha tudunk róla, annál is inkább, mivel ezek a „karakterek” nem csak a történetekben, hanem az általános műveltségben, és ez által rengeteg aktuális dologban is nagy szerepet játszanak.
Apollón alakja például egy kitűnő példa rá, hogy a görög mitológia alakjai közül néhány mennyire népszerű még napjainkban is, és mennyire sok történetben, vagy helyen megjelenik. Apollón alakját a költészettel, a zenével, az íjászattal, a jóslással és a tánccal azonosítják. Mindezekből kifolyólag nagyon sok művészeti alkotásban megjelenik, és ez nem csak napjainkra, hanem egészen az ókorra visszamenően megfigyelhető. Hogyha egy kicsit utána nézünk, láthatjuk, hogy bizonyos művek elején ott van egy fohász, amelyet ehhez az istenséghez intéztek, és azt kérték benne, hogy kísérje végig a művészek alkotásának minden fázisát, hogy az sikeres legyen, és ne ütközzön semmilyen akadályba. Mindezeket tekintve, úgy is gondolhatunk Apollóra, mint egy múzsára, aki ösztönzi, ihleti, és persze védelmezi a művészeket és műalkotásaikat egyaránt.
Apollón a római mitológiában is előkelő helyet foglal el, csakúgy, mint a görögben. Amikor az alakját vizsgáljunk, akkor még számos költészeti, vagy másfajta művészeti alkotásban felismerhetjük, még akkor is, hogyha szó szerint nincs is benne. Egyes művek elején (például amikor a költészetben a segítségét kérik) néha nem is nevezik meg a nevén, csupán utalnak rá. A régi időkben Apolló neve ugyanis annyira ismerős volt, mind manapság a Samsung, vagy a Nokia, és ezért nem szorult különösebb magyarázatra, hogy kire is utalnak. Mára azonban már nem olyan egyértelmű a dolog, viszont a nevét biztosan mindenki hallotta már.