A diszlexiáról tudni kell, hogy nem egy betegség vagy fogyatékosság, hanem egy tanulás nehézség, amelyet megfelelő módszerekkel javítani lehet. A diszlexia következtében az érintett gyereknek problémája lesz az olvasással, beszéddel, írással. Megfigyelhető, hogy ezek a gyerekek az elolvasott szöveg tartalmát nehezen, vagy egyáltalán nem tudják felidézni.
Az iskola megkezdése után észrevehető, hogy a gyermeket érinti el a diszlexia nevű probléma, hiszen az olvasás tanulása során mindenre fény derül. A kutatások során kiderült, hogy nagyobb veszélyben vannak azok a gyerekek, akiknél a szülők egyike diszlexiában szenvedett. A fejlődési diszlexia örökletes, de a születés vagy egy baleset pillanatában is kialakulhat. A szerzett diszlexia megjelenésének lelki okai vannak, de a kialakulását befolyásolhatja még a hibás olvasástanítási módszer, vagy rossz szociális helyzet. A diszlexia korai tünetei közé tartozik a kései beszéd, valamint a hangok, szavak, betűk kihagyása, felcserélése. Ha azt tapasztalja, hogy a tanulónak magatartászavara van, akkor érdemes megvizsgálni, hogy nem érinti-e a diszlexia zavar.
A diszlexiában szenvedő tanulók lassan, félve olvasnak, rossz a helyesírási képességük, és csúnyán, szinte olvashatatlanul írnak. A diszlexia megfelelően kizárólag az olvasási terápiával kezelhető, és ajánlott olyan szakemberekhez fordulni, akik tanulási zavarokkal foglalkoznak. Ha a probléma nincs megfelelően kezelve, akkor lelki betegséget okozhat, hiszen a gyermek kirekesztettnek érzi magát. Lényegesen fontos, hogy a család és az iskola támogassa a gyermeket a kezelésben. Segíteni kell a diszlexiás gyerekeket abban, hogy megtalálják azt a területet, ahol sikernek örvendhet.