Még a legkisebb udvarban is lehetőség van zöldségek termelésére, mellyel ki tudjuk elégíteni a család évi szükségletét. Bár ha ez mellett döntünk, és vegyszermentesen szeretnénk termelni, a kapálást nem tudjuk elhanyagolni, hisz csak így lesz sikeres a kiskertben a tevékenységünk.
Körülbelül 130 négyzetméternyi terület elegendő arra, hogy családunk számára (4tag) megtermeljük a szükséges zöldségeket. Ettől a területtől akár még kisebb is elegendő, ha odafigyelünk az időbeliségre, tehát ha az egyik zöldséget betakarítottuk, és abba az ágyásba ültessük a következőt. A paradicsom a legkedveltebb nyári zöldségek közé sorolható, ezt fogyaszthatjuk nyersen, önmagában vagy salátaként, de ízesíthetünk vele számos ételt. A szorgalmasabbak, ha nagyobb mennyiség termett, ki is főzhetik, és télire eltárolhatják, mint befőtt paradicsomot. A paradicsom termelés során, ajánlatos közelébe snidlinget ültetni. Ezzel serkenteni tudjuk a növekedését, megóvhatjuk a kártevőktől és még az ízén is nagymértékben javíthatunk.
Az egyik alapzöldségünk közé a burgonya tartozik. Ezt hűvös, de nem túl hideg helyen tárolhatjuk egészen tavaszig. Legtöbbször köretként használjuk fel a konyhában, de remek főtételek, levesek és még desszertek is készíthetőek belőle. A kertünkben a burgonya mellé ajánlatos, ha teszünk tormát is, mellyel megakadályozzuk a betegségek kialakulását, és a burgonyát nagyon kedvelő kolorádóbogarat is elriaszthatjuk. A káposztát se felejtsük ki kiskertünkből, hisz ezt is számos módon, salátaként, főételként, de még levesnek is felhasználhatjuk. Ebből, ha elegendő hellyel rendelkezünk, ültethetünk többet is, hisz a túltermelt káposztát, eltehetjük télire, savanyított változatában, reszelve, vagy fejenként, amivel biztosíthatjuk majd a téli C-vitamin szükségletünket. Ennek közelébe a rozmaring lehet a hatásos, mellyel elűzhetjük a káposztalegyeket.