Bár a magyarok kétségtelenül jó ideje készültek már arra, hogy elfoglalják a Kárpát-medencét, letelepedésükben véletlenek egész sorozata is közrejátszott. Az azonban, hogy mindez pontosan mikor történt még máig is vita tárgya, ugyanis különböző krónikások eltérő évszámokat jelöltek meg.
Székely István szerint a honfoglalás ideje 888-ra tehető, a Zágrábi és Váradi Krónikák 889-re datálják, Anonymus pedig úgy vélte, erre a történelmi eseményre 903-ban került sor. A későbbiekben ezek a dátumok is módosulni látszottak, a krónikák másolása alatt a római számokat többször is helytelenül írták le, így sokáig a 872-es és 884-es évek is esélyesnek számítottak. Nagyjából ezer évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a magyarság komolyan kezdjen el foglalkozni a honfoglalás idejének meghatározásával, a pontosítás azonban nem járt különösebb sikerrel, mindössze annyit tudtak megállapítani, hogy a magyarok 888 előtt még nem tartózkodtak a Kárpát-medencében, 900-ban viszont a magyar állam már létezett. Eme kudarc után a magyar és német csillagászok együtt próbálták megfejteni a rejtélyt és végül 1890-ben Lakits Ferenc kutatásai eredményesnek bizonyultak. A csillagász minden kétséget kizáróan megállapította, hogy a magyarok 895-ben telepedtek le a Kárpát-medencében.
Úgy tűnik tehát, hogy a krónikások tévedtek, amikor megkísérelték időben elhelyezni Árpád fejedelem seregének átkelését a Vereckei-hágón. Az viszont tény, hogy 895-ben csupán Erdély és az Alföld került a magyarok birtokába, a Kárpát-medence teljes területének elfoglalása ugyanis a 900-as évek elején valósult meg. Egyes szakértők azonban úgy vélik, hogy mindez már a második honfoglalásnak minősül. László Gyula történész például úgy véli, az a késői avar nép, amely 670 környékén érkezett a Kárpát-medencébe magyarul beszélt. Innen ered az úgynevezett „kettős honfoglalás” elmélete, amelyről napjainkban is gyakran vitatkoznak a szakértők. Akik ezt az elméletet vallják, azok azt állítják, hogy Árpád 895-ben magyarokat talált az általa elfoglalt területen, akik már évszázadok óta ott éltek.