A döntés mindennapi életünk velejárója, választás valamilyen lehetőségek közül egy bizonyos vél érdekében. A döntést befolyásolhatják szokások vagy viselkedési formák, a döntés valójában egyszerre egy cselekvés és egy folyamat része.
A döntés folyamata igen hosszú, fő szakaszai a következők: a döntési helyzet felismerése, helyzetfelmérés, helyzetelemzés, célkitűzések meghatározása, alternatívák kidolgozása, döntés, végrehajtás, majd végül ellenőrzés. Az első, vagyis a döntési helyzet felismerése egy megállapítás, mely szerint bizonyos folyamatok nem úgy alakulnak, ahogy az egyén szeretné. A helyzetfelmérés szakaszában történik meg a az információk összegyűjtése, és ebben a szakaszban derül ki az is, hogy melyik információ hasznos, és melyik nem. A helyzetelemzés szakaszában féltétlenül át kell látni az összefüggéseket, a döntési probléma szempontját figyelembe véve. A célkitűzések meghatározása azt jelenti, hogy konkretizálni kell az adott célt, hogy lehessen kritériumokat adni. Ilyenkor tanácsolt felbontani a problémát részproblémákra.
Az alternatívák kidolgozásának szakaszában meg kell találni a cselekvés alternatíváját. Itt történik meg a kockázatvállalás, vagy bizonyos lehetőséget bevétele. A döntés szakaszában meg kell adni, hogy mik a választási kritériumnak tökéletes cselekvések. Ebben a szakaszban nagy szerep hárulhat a modellekre is. A modellek lehetnek normatívak (pl. a cél az optimális megoldás keresése), leíróak, vagy kielégítőek (pl. időhiány, erőforráshiány). A végső szakaszokban, vagyis a végrehajtás és ellenőrzés szakaszában a már előre eltervezett döntést most a valóságba kell átültetni. Ilyenkor fontos tudni, hogy ki mit, mikor és hol csinál a döntés zökkenőmentes végbemenetele érdekében.