Alapvetően új megközelítés az ultrahangos képalkotáshoz

Az észak-karolinai állami egyetem kutatói új technikát mutattak be az ultrahangképek készítésére. Az új megközelítés lényegesen egyszerűbb, mint a meglévő technikák, és jelentősen lecsökkentheti a technológiai költségeket.

„A hagyományos ultrahangberendezéseknek van egy vevőkészülékük, amely észleli az ultrahanghullámokat és elektromos jellé alakítja őket, majd továbbítja egy számítógépre, amely feldolgozza a jelet, és képpé alakítja” – mondja Xiaoning Jiang, egy mechanikai és repülőgépmérnöki professzor. „Olyan eszközt hoztunk létre, amely hatékonyan kiküszöböli az elektromos jelfeldolgozást.” Konkrétan, a kutatók kifejlesztettek egy vevőt, amely piezoelektromos kristályt és egy szerves fénykibocsátó diódát (OLED) tartalmaz. Amikor egy ultrahangos hullám eléri a kristályt, feszültséget generál, amely az OLED kigyulladását okozza. Más szavakkal, a kép megjelenik az OLED képernyőn, amely maga a rádióerősítőbe van beépítve.

„Prototípusunk a koncepció bizonyítéka, tehát egy OLED tömb segítségével terveztük, amely 10 képpont közötti, és a felbontás nem nagyszerű” – mondta Franky So, a tanulmány társszerzője. „Ugyanakkor könnyen el tudunk készíteni 500 pixelt is, ezáltal jelentősen növelve a felbontást.” „A hagyományos ultrahangos képalkotó szonda 100.000 dollárba kerülhet, mivel több ezer jelátalakító tömb elemet tartalmaz, ami megnöveli a gyártási költségeket” – mondja. „Készíthetünk ultrahangos vevő-kijelző egységeket kb. 100 dollárért.” „Ez valóban egy teljesen új terület az ultrahang vizsgálatához, tehát csak a lehetséges alkalmazások felfedezését kezdjük el” – mondja Jiang. „Ugyanakkor vannak nyilvánvaló rövid távú alkalmazások, például a roncsolásmentes tesztelés, értékelés és vizsgálatok a strukturális egészségfigyelés keretében.”

Vélemény, hozzászólás?