A mangrove-erdők egyelőre optimizmusra adnak okot

Több mint egy évtizeddel ezelőtt a tudósok figyelmeztettek, hogy a mangrove-erdők gyorsabban vesznek el, mint szinte bármely más ökoszisztéma, beleértve a korallzátonyokat és a trópusi esőerdeket. De a dolgok most jobban néznek ki, mint évekkel ezelőtt.

A 24 intézetből és 22 kutatóból álló nemzetközi kutatócsoport, amelyet Daniel Friess egyetemi docens és Dr. Erik Yando vezet a Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS) Földrajzi Tanszékén, megállapította, hogy az optimizmusnak oka van, a mangrove globális veszteségével kapcsolatban, hiszen az erdők most már kevésbé aggasztóak, mint korábban jósolták. A korábban bemutatott különféle munkák tanulmányozása után a csoport megállapította, hogy világszerte a mangrove-veszteségek aránya nagyban csökkent a 20. század vége és a 21. század eleje között – az előző becslések szerint évente egy-három százalékra, körülbelül évente 0,3–0,6%, nagyrészt a sikeres mangrove-konzerválási erőfeszítéseknek köszönhetően. Ez fokozza a megőrzési optimizmust.

A mangrove-erdők több mint 100 ország partjai mentén fordulnak elő, és hihetetlenül fontosak, mivel számos kritikus előnyt jelentenek az emberek számára, ideértve a part menti eróziót és a vihart, valamint a ciklonkárosodások elleni védelmet, a szennyezés és üledék természetes szűrőit, a szén megkötését, amely segít az éghajlatváltozás enyhítésében és több millió ember számára olyan termékek biztosítását is, mint például tüzelőanyag, építőanyagok és halászati ​​erőforrások. „Komoly bizonyítékok vannak arra, hogy pozitív védelmi változások történnek. A Mangrove megőrzése jelentős lendületet kapott, a közvélemény és a kormány fokozottabb tudatossága beruházásokhoz és helyszíni fellépéshez vezetett. Ugyanakkor a mangrove megőrzésének legutóbbi sikerei ellenére szükség van további optimizmusra, mivel a megőrzési előnyök nem garantálhatók a jövőben sem „- figyelmeztetett Friess egyetemi docens.

Vélemény, hozzászólás?