Miért lehet a bél a szív- és érrendszeri egészség kulcsa?

A The Journal of Physiology új kutatása azt vizsgálja, hogy milyen szerepet játszhatnak a bélbaktériumok az artériáink egészségének megőrzésében. A bélrendszer szabályozhatja az artériák és a szív egészségét, ezt mutatja az új kutatás, amit egereken végeztek el. Egyre több tanulmány azt állítja, hogy a belünk kulcsfontosságú az egészséges megőrzéséhez.

Egy nemrégiben elvégzett kutatás eredményei azt mutatták, hogy a bél specifikus baktériumtörzsekkel történő kolonizálása késleltetheti az öregedést és megakadályozhatja az életkorhoz kapcsolódó krónikus betegségek sokaságát. Most az egereken végzett kutatás megerősíti azt a gondolatot, hogy a bélbaktériumok közvetítik az öregedési folyamatot. Pontosabban a tudósok tanulmányozták az egerekben a bél mikrobiota összetételét és az érrendszeri öregedés közötti kapcsolatot. A kutatás vezető szerző Doug Seals, az egyetem integrációs élettani laboratóriumának professzora és igazgatója csapatával együtt megvizsgálta a rágcsálók vérmintáit a gyulladás és az oxidatív stressz markerei számára, mint például a káros szabad gyökök.

Az oxidatív stressz akkor fordul elő, amikor a test túl sok szabadgyököt termel, és nincs elég antioxidánsuk, hogy lebontsák őket. A vizsgálatok azt mutatják, hogy ez a jelenség hozzájárul a magas vérnyomáshoz, a szív-érrendszeri betegségekhez és az öregedéshez. A kutatók mérték a nitrogén-monoxid szintjét is, amely a véredényeket kibővítő vegyület. Végül megvizsgálták az egyes rágcsálók bél mikrobióta „életkorral kapcsolatos változásait”. A tanulmányi időszak végén a tudósok megállapították, hogy az idősebb egerek nagyobb mértékben részesültek antibiotikum-kezelésben, míg a beavatkozásnak egyáltalán nem volt hatása a fiatalabb egerekre.

Vélemény, hozzászólás?