Miért gondoljuk barátságtalannak a macskákat?

A macska az egyetlen aszociális állat, amelyet sikeresen házasítottunk. Csalódottak vagyunk viszont, hogy nem kötődünk velük olyan szorosan, mint a kutyákkal, de az is lehet, hogy csak mi gondoljuk barátságtalannak a macskákat, és nem vesszük észre a jeleket.  A macskáknak kifinomult testbeszédük van, hangulataikat az összehúzott farok, a felálló szőr, valamint a fülek és a pofaszakáll helyzete jelzik.

A macska imázsának egyik kulcsa elsősorban az lehet, hogy háziasították őket. Ez sokkal fokozatosabb folyamat volt, mint a kutyáké – és a macskák nagyon sokáig átvették az irányítást és nem engedtek a háziasításnak. A legkorábban háziasított macskák 10.000 évvel ezelőtt kezdtek megjelenni a Közel-Kelet neolit ​​falvaiban. Az élelmezésük nem függött az emberektől – arra buzdították őket, hogy saját maguk szerezzék be az élelmet, és arra, hogy tartsák biztonságban a növényeket és az élelmiszerboltokat a patkányoktól és más kártevőktől. A velük fennálló kapcsolatunk eleinte sokkal szorosabb volt, mint a kutyákkal, akik segítettek vadászni és az embereken támaszkodtak a zsákmányok egy részénél.

A macska, amely jelenleg a kanapén pihen, vagy a könyvespolc tetejéről néz ránk, sok ösztöne ugyanaz, mint a nem háziasított őseinek: vadászat, járőrözés iránti vágy, más macskák őrzése stb. Sokkal közelebb vannak régi önmagukhoz, mint a kutyák. A macskák háziasítása csak részben távolította el belőlük a vadságot. „Leginkább az emberi faj érti félre a macskákat”- mondja Karen Hiestand, az állatorvos és a Nemzetközi Macskagondozó megbízottja. „A kutyák és az emberek nagyon hasonlóak, és hosszú ideje élnek együtt. Bizonyos értelemben ez közös evolúció volt. A macskák esetében ez sokkal újabb. Magányos ősöktől származnak, akik nem társadalmi fajok, ezért nehezebb megértenünk őket és jeleiket.”

Vélemény, hozzászólás?