Mi is tulajdonképpen a napenergia?

A Napból származó energia közvetlen energiatermelésre való felhasználása, hazánkban is egyre népszerűbb és egyre nagyobb teret hódít. A napenergia a Napban lejátszódó magfúziós folyamatok során keletkező energia.

A Nap energiája hő és fény formájában, sugárzással éri el a Földet, melyet az emberiség már nagyon régóta hasznosít az egyre fejlettebb technológiák segítségével.  A Napból érkező energia hasznosításának két alapvető módja létezik, melyek az aktív és a passzív energiatermelések. A napenergiát elektromos árammá, naperőművekben alakítják át. Hogyha passzív energiatermelésről van szó, akkor meghatározó tényezőnek számítanak az épület tájolása és a felhasznált építőanyagok. Ilyen esetben az üvegházhatást használódik ki a hőtermelésre. Tulajdonképpen passzív napenergia-hasznosító minden olyan épület, amelynek környezeti adottságai, illetve építészeti kialakítása következtében képes használni a Nap sugárzásait, mint energiaforrást. Az aktív energiatermelésnek ezzel szemben két módja van.

Az első, hogy a napenergiát hőenergiává alakítjuk. A sajátos napenergia hasznosító épületeken nagy üvegfelületek néznek déli irányba, és ezeket hőszigetelő táblákkal fednek le. Ilyenkor az üvegrészen keresztül a fény vastag, nagy hőtároló képességű falakra, illetve padlóra esik, melyeknek a külső felületei ugyancsak hőszigeteltek, ezért hosszú időn át képesek az elnyelt hő tárolására. A hőenergia tárolása napkollektorokkal történik. A másik módszer a fotovoltaikus eszköz, vagyis a napelem segítségével, így a napsugárzás energiáját elektromos energiává alakítjuk. Hazánkban a napenergia még mindig csak a kis hányadát teszi ki a magyar megújuló áramtermelésnek, de fejlődése töretlen és ahogy a világ többi országaihoz hasonlóan egyre népszerűbb.

Vélemény, hozzászólás?