Hogy nézett ki a világ első kibertámadása 200 évvel ezelőtt?

Amikor a kibertámadás szót hallja, az első dolog, ami eszébe jut, általában az adatok megsértése, a rosszindulatú programok és egyéb online támadások. De vajon gondolkozott-e már azon, hogy hogyan néztek ki a kibertámadások a modern hackelések előtt?

A világ első kibertámadása a számítógépek létezése előtt ment végbe, 1834-ben. Az 1790-es években, Franciaországban, amikor az ország a forradalom szélén állt, a kormánynak kétségbeesetten szüksége volt az üzenetek gyors továbbítása. Az üzenetek eljuttatása néha napokig tarthatott, egészen addig, amíg Claude Chappe, a francia feltaláló fel nem állította a világ első távközlési rendszerét – a szemafor táviratot. A szemafor hálózat egy csomó toronyból állt, amelyek egymástól álltak, 20 mérföld távolságban egymástól. Minden toronyban volt egy pólus, amely két mozgatható jelzőkart tartott, és mindegyik kar helyzete korrelált a különböző ábécé karakterekkel.

A Blanc testvérek – Francois és Joseph – bankárok voltak Bordeaux-ban, ők államkötvényeket forgalmaztak. Mint minden más francia városban, szigorúan figyelemmel kellett kísérniük a párizsi tőzsdén bekövetkezett változásokat, amelyek meghatározták az országos tőzsdei kereskedelem ütemét. Minél hamarabb megismerkedtek a párizsi piac változásaival, annál több pénzt tudtak keresni. A postai buszoknak napokba telt, hogy elérjék Bordeaux-ot, és a galambok nem voltak megbízhatóak, ezért a testvérek a rendelkezésre álló leggyorsabb kommunikációs csatornát – a szemaforos távíró hálózatot használták. Rájöttek, hogy ha valamilyen módon feltörhetik, akkor bárki más előtt megkaphatják a piaci híreket. Így működött: Francois és Joseph Blanc felbérelt Párizsban valakit, aki szorosan figyelemmel kísérte a tőzsdét. Jelentős változások esetén a bűnrészes ruhacsomagokat küldött Tours-ba, amely Párizs és Bordeaux között körülbelül félúton volt. A ruházat színei konkrét változásokat jelentettek a piacon. Ez volt az első kibertámadás.

Vélemény, hozzászólás?