Demodex vizsgálat – minden, amit érdemes tudni róla

A Demodex által kimutatható, hogy a rozáceás megbetegedés hátterében úgy nevezett Demodex brevis atkák állnak-e. A rozácea egy krónikus bőrbetegség, mely bőrpírral jár és leginkább a nőket érinti.

Demodex vizsgálat által választ kaphatunk a kérdésre, hogy a rozácea hátterében atkák állnak-e vagy más okból alakult-e ki a betegség. Rozácea esetén eleinte a bőr kipirosodik, majd később a hajszálerek kitágulásával tartóssá válik. A kezelés megkezdéséhez szükséges, hogy tisztában legyünk a betegség kiváltó okával. Az atkák az emberek 40%-nak bőrén megtalálhatók, azonban a rozáceás betegségben szenvedők arcán tízszeres nagyságban mutatható ki ezeknek az élősködőknek a jelenléte. A fentebb már említett Demodex atka leginkább a homlok, az orcák és az orr pórusaiban van jelen, ami fokozza a faggyútermelést, ez pedig pattanások és kiütések formájában is megmutatkozhat. Az ilyen élősködök 14-28 nap közötti életciklussal rendelkeznek, így az akták pusztulása után baktériumok jutnak a bőrbe. Ezek felelősek a vörös, gyulladt bőr kialakulásáért. Mivel folyamatos körforgás áll fenn, ezért ciklikusság jellemző a tünetek fellángolása közt is.

A Demodex vizsgálat előtt nem szabad semmiféle kozmetikumot használni, ideértve a sminket is. Ez azért lényeges, mert a kozmetikumok és a műtermékek elfedik a valós képet, így nehezen vagy egyáltalán nem lehet felismerni az atkák jelenlétét. Ha bebizonyosodik, hogy atkákról van szó, akkor bőrgyógyász szakorvos segítségére van szükség, mivel az atka okozta fertőzés nem múlik el magától. A bőrgyógyász szakorvos a páciens tüneteit figyelembe véve megfelelő kezelésben tudja részesíteni a beteget. Szükség esetén a páciens bőrét kozmetikailag ki kell tisztítani, amely megnyugtatja és regenerálja a bőrt.

Vélemény, hozzászólás?