A vizsgálatok szerint a színek vizuális világa nagyrészt hibás

A színtudatosság régóta rejtvényt jelent az idegtudomány és a pszichológia kutatói számára, akik vitatkoznak arról, hogy a színmegfigyelők mennyit érzékelnek valójában.

A Dartmouth által az Amherst College-nal együttműködésben készített tanulmány megállapítja, hogy az emberek tisztában vannak a perifériás látás meglepően korlátozott színeivel. A színes vizuális világ, vagyis érzékelésünk nagy részét valószínűleg az agy építheti fel. Az eredményeket a Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában tették közzé. Az emberek által látott színek vizuális tudatosságának kipróbálására a megfigyelés során a kutatók fejre szerelt virtuális valóság-kijelzőket használtak, amelyek szemmegfigyelővel vannak felszerelve. A virtuális környezetben történelmi helyszíneken tett túrák, utcai táncelőadás, szimfonikus próba és még sok más szerepelt, ahol a megfigyelők egyszerűen a fejük forgatásával fedezhetik fel a környéket.

A szemmegfigyelő eszköz segítségével a kutatók pontosan tudták, hogy a megfigyelő hol látja a helyet, és szisztematikusan megváltoztathatta a vizuális környezetet, hogy csak azok a területek legyenek színesek, ahová az ember néz. A jelenet többi részét a periférián homályosították úgy, hogy nem volt színe, és csak fekete-fehérben volt látható. Egy kísérlet sorozatot követően a megfigyelőknek feltették a kérdéseket, ha észlelték a periféria színhiányát. A tanulmány kiegészítő videója bemutatta, hogy a perifériás szín eltűnt a különböző jelenetekből. A látótérben a periféria körülbelül 210 fokkal kiterjed, ami hasonló ahhoz, ha a karjainkat balra és jobbra kinyújtjuk. A tanulmány eredményei azt mutatták, hogy a legtöbb ember színtudatossága a látótér holtpontja körül egy kis területre korlátozódik. Amikor a kutatók a periférián a legtöbb színt eltávolították, a legtöbb ember nem vette észre.

Vélemény, hozzászólás?