A kutyák is halláskárosodást tapasztalhatnak

Csakúgy, mint az emberek, a kutyák is néha halláskárosodással rendelkeznek vagy halláscsökkenést tapasztalnak betegség, gyulladás, öregedés vagy zajnak való kitettség eredményeként. A kutyatulajdonosoknak ezt szem előtt kell tartaniuk a kutyák befogadásakor vagy gondozásakor, valamint zajos környezetbe vitelekor – mondja Dr. Kari Foss, az állatorvos-neurológus és az Urbanói Illinoisi Egyetem állatorvosi klinikai orvosának professzora.

Az esettanulmányok azt mutatják, hogy azoknak, akik rendőrségi kutyákkal vagy vadászkutyákkal dolgoznak, „tisztában kell lenniük azzal, hogy a kutya érzékeny a lövésekre, és fontolóra kell venni a hallásvédelmet” – mondta Foss. Különböző típusú kutyáknak kaphatóak már hallásvédő készülékek a piacon.  Csakúgy, mint az emberek esetében, a hangos zajok károsíthatják a kutya középső és belső fülének érzékeny szerkezeteit. „A zaj által kiváltott hallásvesztés leggyakrabban a cochlea hajszálereinek károsodásából származik, amelyek a hanghullámok hatására rezegnek” – mondta Foss. „Ugyanakkor a szélsőséges zaj károsíthatja a dobhártyát és a belső fülben lévő kis csontokat.” A kedvtelésből tartott állatok tulajdonosai vagy kutyakezelői általában észreveszik, amikor egy állat nem reagál a hangokra vagy a parancsokra. Ugyanakkor könnyű eltéveszteni a jeleket.

„Veleszületett süket kiskutyák esetében előfordulhat, hogy a jelek nem észlelhetők, amíg a kölyökkutyát el nem távolítják az alomból” – mondta. A halláskárosodás jele a kutyáknál az, hogy hívás közben nem reagálnak, olyan hangokat adnak ki alvás közben amire felébrednek, de a túlzott ugatás vagy szokatlan hangok kiadása is egy lehet az árulkodó jelek közül- mondta Foss. Az egyik fülben megsüketült  küzdő kutyák reagálhatnak a parancsokra, de nehezen tudják megtalálni a hangforrást.

Vélemény, hozzászólás?