A HPV-fertőzések kiküszöbölhetők, ha mind a fiúkat, mind a lányokat beoltják

Az emberi papillomavírus (HPV) többek között méhnyakrákot okoz. A The Journal of Infectious Diseases-ben megjelent svéd-finn tanulmány kimutatta, hogy a legtöbb onkogén HPV-típus eliminálható, de csak akkor, ha mind a lányokat, mind a fiúkat beoltják ellene. 2020-tól mindkét nem számára elérhető az oltás Svédországban.

„Vizsgálatunk egyedülálló, mivel a vizsgálatba bevont közösségek teljes lakossága részt vett benne, és a vakcinázási stratégia kiválasztását a közösség véletlenszerűen választotta ki” – mondja Matti Lehtinen, a Karolinska Institutet laboratóriumi orvostudományi tanszékének kutatója aki vezette a tanulmányt. „Az eredmények határozottan befolyásolták a fiúk HPV-oltásáról szóló döntést, amelyet egyre több országban is bevezetnek.” A matematikai modellezés segítségével kiszámítottuk, hogy mit jelentenek a randomizált HPV-vakcinázási vizsgálat eredményei az eltérő oltási lefedettségű programok esetében. A fiúk és a lányok vakcinázásának hatékonysága különösen akkor fontos, ha a lányok csak 80% -át vagy annál kevesebbet oltanak be.

„Ha csak a lányoknak kínálnak HPV-oltást, akkor még az iskolai vakcinázási program sem képes az onkogén 16. típusú HPV-t megsemmisíteni” – mondja Simopekka Vänskä, a Finn Egészségügyi és Jóléti Intézet docense és a tanulmány első szerzője. „Mind a fiúk, mind a lányok oltása 75% -os részvételi arány mellett felszámolhatja a HPV 16-ot még a 30 év alatti embereknél is, amely a népesség azon része, amely főként terjeszti a fertőzést. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kiemelt célként határozta meg a méhnyakrák kiküszöbölését. A HPV különféle rákot okoz, elsősorban a méhnyakrákot a nők esetében, valamint az oropharynxrákot nőkben és férfiakban. Szinte mindenkinek volt legalább egy nemi úton terjedő HPV-fertőzése az életében.

Vélemény, hozzászólás?