A gyerekek érzik, ha a szüleik elnyomják a stresszt

A kutatók megmutatták, mi történik, amikor azt mondjuk a gyerekeknek, hogy jól vagyunk, amikor igazából nem vagyunk jól. Ez a hazugság nem rosszindulatból történik, hiszen nem akarjuk őket idegesíteni.

De valószínűleg éppen ellenkezőleg járunk, ha elfojtjuk és letagadjuk a stresszt és a problémáinkat a gyerekek előtt. A kutatók 107 szülőt vizsgáltak, akiknek csaknem fele édesapa, és gyermekeiket is tanulmányozták. Először mind a szülőktől, mind a gyermektől megkapták a kiindulási méréseket, és mindegyiket felkérték, hogy sorolja fel az öt legfontosabb témát, amelyek konfliktusokat okoztak köztük. Ezután elválasztották a szülőket a gyermekektől és felkérték mindegyik szülőt, hogy végezzen stresszes tevékenységet, például nyilvános beszédet, hogy aktiválja a fiziológiai stresszreakciós rendszert. Ezt követően, a szülő megfelelő stresszhelyzetében, visszahozták a gyermeket, és arra kérték őket, hogy beszélgessenek arról a témáról, amely mindkét konfliktuslistájukban a legmagasabb rangú. A szülők felét felkérték, hogy nyomják el érzelmeiket a beszélgetés során.

Az interakciókat filmezték, és pontozták, olyanok, akik nem tudták, melyik szülő melyik csoportba tartozik. A szülőknek és a gyermekeknek érzékelők voltak csatlakoztatva a testükhöz a fiziológiai reakciók mérésére. Megállapították, hogy az érzelmeket elnyomó csoportok esetében a szülők és a gyerekek kevésbé voltak melegek és elkötelezettek egymással. „Ez akkor történik meg, amikor a szülők elvonják a figyelmüket mert megpróbálják rejtve tartani stresszüket, de a gyerekek nagyon gyorsan megváltoztatták viselkedésüket, hogy megfeleljenek a szülőknek” – mondta Waters. „Tehát ha stresszbe kerül, és csak azt mondja: „Ó, jól vagyok, semmi baj” ez csak még jobban eltávolítja önt gyermekétől. A vizsgálatban a kontrollcsoport anyukái nem adták át a stresszüket gyermekeiknek.

Vélemény, hozzászólás?