A garnélarák és a rovarok agya hasonló

Az új kutatások azt mutatják, hogy a rákfélék, mint például a garnélarák, a homár és a rákok, sokkal több közös vonással vannak rovar rokonukkal, mint azt korábban gondolták – az agyuk felépítésekor.

A rovarok és a rákfélék gomba alakú agyszerkezettel rendelkeznek, amelyekről ismert, hogy a rovarokban a tanuláshoz, az emlékezethez és esetleg összetett, háromdimenziós környezetben való tárgyaláshoz szükségük van, az Arizonai Egyetem idegtudós kutatója, Nicholas Strausfeld vezetésével végzett tanulmány szerint. Más tudósok legfrissebb kutatásai azt is kimutatták, hogy ezek az áramkörök kölcsönhatásba lépnek más agyközpontokkal az emlékezés fontosságának megerősítésében vagy csökkentésében, mivel az állat tapasztalatait gyűjti a környezetéből. „A gombatestek olyan hálózatokat tartalmaznak, ahol érdekes asszociációk készülnek, amelyek emlékezetet teremtenek” – mondta Strausfeld. „Így érzi az állat a környezetét.”

A Reptantia nevű, evolúció szempontjából „modern” rákfélék csoportja, amely számos homárt és rákot tartalmaz, valóban olyan agyközpontokkal rendelkezik, amelyek egyáltalán nem hasonlítanak a rovargomba testére. A szerzők azt sugallták, hogy ez segítette a téves elképzelés létrehozását, hogy a rákféléknek hiányoznak a szerkezetek. A rákfélék agyi elemzése azt mutatta, hogy míg a rákfélékben található gombatestek sokkal változatosabbak, mint a rovarok, addig a meghatározó neuroanatómiai és molekuláris elemek mind megtalálhatók. A rákos agymintáinak felhasználásával a kutatók olyan megcímkézett antitesteket alkalmaztak, amelyek szondákként viselkednek, behelyezik és kiemelik azokat a fehérjéket, amelyekről kimutatták, hogy elengedhetetlenek a gyümölcslegyekben a tanuláshoz és az emlékezethez. Az érzékeny szövetfestési technikák tovább lehetővé tették a gombatestek bonyolult architektúrájának megjelenítését.

Vélemény, hozzászólás?